Aloes – lekarstwo i pielęgnacja z natury

Jeśli chodzi o bogactwo składników odżywczych, uniwersalność zastosowania i dostępność, aloes i preparaty z jego zawartością nie mają sobie równych. Przeczytaj, jakie korzyści da Ci ich stosowanie!

Aloe vera – roślina ozdobna i lecznicza

Aloes rośnie naturalnie w suchych, gorących rejonach Afryki, Bliskiego Wschodu, Ameryki Środkowej i Południowej. Powszechnie uprawia się go jako roślinę doniczkową – jako sukulent aloes nie ma dużych wymagań, prezentuje się bardzo efektownie, a żelowy miąższ liści jest skarbnicą właściwości odżywczych. Preparaty na bazie aloesu – żele, wyciągi, soki, maści i kosmetyki z jego dodatkiem – dostępne są w każdej aptece i drogerii.

Składniki odżywcze aloesu

Aloes zawiera witaminy A, C, E i liczne witaminy z grupy B, a także mangan, magnez, cynk, potas, miedź, chrom, wapń i żelazo. Do wartościowych składników tej rośliny należą również nienasycone kwasy tłuszczowe, sterole roślinne, aloina i aloemodyna – związki o działaniu przeczyszczającym, Liście i kwiaty aloesu zawierają sporo antyoksydantów (przeciwutleniaczy) – substancji kluczowych dla prawidłowego działania układu immunologicznego i profilaktyki antynowotworowej.

Aloes na oparzenia i uszkodzenia skóry

Zacznijmy od zewnętrznego zastosowania aloesu. Jego miąższ ma taki sam odczyn pH, jak ludzka skóra, co przekłada się na regulację równowagi kwasowo-zasadowej. Zawarty w roślinie kolagen przyspiesza regenerację tkanek, zaś właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze zapobiegają zakażeniu ran.

Z tego względu żel aloesowy znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu wszelkiego typu ran i uszkodzeń skóry, takich jak oparzenia, skaleczenia, otarcia, egzema, łuszczyca czy ukąszenia owadów. Preparat jest stosowany nawet w pielęgnacji skóry po radioterapii i ran, których gojenie jest zaburzone chorobą cukrzycową pacjenta.

Żel z aloesu wspomaga ponadto leczenie aft, zapalenia dziąseł i innych schorzeń w obrębie jamy ustnej. Można również stosować go do pielęgnacji zębów – zawarte w nim antrachiony zapobiegają występowaniu próchnicy.

Aloes w pielęgnacji skóry i włosów

Żel aloesowy jest znakomitym środkiem nawilżającym – wnika w skórę 4 razy głębiej, niż woda – dlatego warto stosować go w codziennej pielęgnacji twarzy i ciała, nakładając go pod zamykający wilgoć emolient (naturalne oleje, emolientowe kosmetyki).

Wspomnieliśmy już wyżej o leczeniu oparzeń – tubka żelu aloesowego przyda się w bagażu każdej osoby, która wybiera się na wakacje na plażę. Preparat łagodzi także zmiany trądzikowe, zaczerwienienia i podrażnienia skóry, skutecznie uspokaja mieszki włosowe po depilacji.

Nawilżające właściwości aloesu wykorzystywane są także w pielęgnacji włosów. Można użyć tu zarówno humektantowych kosmetyków z wyciągiem z tej rośliny, jak i czystego żelu aloesowego nakładanego pod olej, w odżywkach i maskach domowej roboty lub w roli stylizatora – samodzielnie lub po zmieszaniu z drogeryjnym kosmetykiem.

Aloes do picia – zastosowanie

Picie soku z aloesu wspomaga i usprawnia pracę układu trawiennego, reguluje poziom glukozy i cholesterolu we krwi. Dzięki zawartości aloiny i aloemodyny preparat przeciwdziała zaparciom, a ponadto reguluje perystaltykę jelit, poprawia wchłanianie składników odżywczych i zatrzymuje procesy gnilne w jelitach. Ostatnia z wymienionych cech czyni sok z aloesu korzystnym środkiem terapii skutków terapii pokarmowych. Często stosuje się go również w ramach profilaktyki i leczenia chorób wrzodowych.

Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów i witaminy C aloes wspiera także pracę układu odpornościowego, dlatego warto profilaktycznie stosować go w sezonie jesienno-zimowym.

Preparaty na bazie aloesu są szeroko dostępne i przystępne cenowo, a ich dobroczynne właściwości przynoszą wiele korzyści każdemu użytkownikowi. Z tego względu powinny być stałym elementem domowej apteczki i kosmetyczki.

Szeroki wybór produktów z aloesem znajdziesz na Zieleo - sprawdź!

Autor zespół Zieleo