Bambusowe szczoteczki do zębów - wady i zalety ekologicznego zamiennika

Szczerze wierząc w ideę less waste, przekonałeś się do ekologicznych zamienników przedmiotów codziennego użytku. Ale czy przechodząc na zieloną stronę mocy jesteś gotowy zamienić swoją starannie dobraną szczoteczkę na niepozorny, bambusowy model? By ułatwić Ci podjęcie decyzji, przygotowaliśmy zestawienie wad i zalet bambusowych szczoteczek do zębów.

Zalety szczoteczek bambusowych

Bambusowe szczoteczki do zębów to całkowicie ekologiczny, wegański i biodegradowalny produkt. Nie poprzestaniemy oczywiście na wyrecytowaniu zalet! Wejdziemy w temat znacznie głębiej.

Produkt ekologiczny

Bambus to roślina o drewniejących łodygach, naturalnie występująca w Azji. Wyróżnia ją bardzo szybki wzrost - dzienny przyrost niektórych odmian bambusa to nawet 90 cm! Nie potrzebuje dużej ilości wody ani specjalnego nawożenia. Jest to więc naturalny i szybko odnawialny surowiec.

W porównaniu z plastikowymi szczoteczkami, na których powierzchni bakterie mogą namnażać się bardzo szybko, bambusowe szczoteczki wypadają dużo lepiej. Bambus pomaga zmniejszyć ilość bakterii znajdujących się w jamie ustnej, ma bowiem naturalne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Dzięki temu jest wręcz idealnym surowcem do produkcji akcesoriów do higieny jamy ustnej.

Produkt wegański

Bambusowe szczoteczki to produkty, które z zasady nie zawierają elementów pochodzenia zwierzęcego i nie są testowane na zwierzętach. Włosie zazwyczaj wytwarzane jest z biodegradowalnego włókna: oleju rycynowego przetworzonego na bionylon lub połączenia węgla drzewnego i nylonu kategorii 6.

Ważne, by w specyfikacji od producenta pojawiła się informacja o tym, że produkt jest wolny od Bisfenolu A (inaczej BPA) - to organiczne włókno sztuczne o szkodliwym wpływie na ludzki organizm. Może zaburzać gospodarkę hormonalną organizmu, zwiększać ryzyko zachorowania na cukrzycę czy wystąpienia chorób serca, a nawet zachorowania na raka - jedną z dróg, jaką trafia do naszego organizmu, jest kontakt ze skórą/ błonami śluzowymi.

Produkt biodegradowalny

Od analizy składu możemy płynnie przejść do kolejnej zalety szczoteczek bambusowych. Są ekologiczne z uwagi na naturalne i biodegradowalne surowce. Przed wyrzuceniem należy usunąć ze szczoteczki włosie lub odłamać główkę szczoteczki - trzonek wrzucamy do frakcji bio lub kompostownika, a resztę do odpadów zmieszanych. Jeśli używa się ich w odpowiedni sposób, będą służyć równie długo, co tradycyjne. Śmiało możemy więc powiedzieć, że ich stosowanie wpisuje się w ideę less waste.

Wady szczoteczek bambusowych

Niższa skuteczność czyszczenia

Włosie szczoteczek bambusowych jest delikatne dla szkliwa i dziąseł – pielęgnacja jamy ustnej jest więc przyjemna, bezpieczna i skuteczna. Na rynku dostępne są w dwóch wariantach: z prostym i falistym włosiem. Można dobrać także stopień twardości szczoteczki: od miękkiej, przez średnią, po twardą. Modele dla dzieci są mniejsze i często dostępne z kolorowym włosiem. Szczoteczki bambusowe mogą więc z powodzeniem konkurować ze zwykłymi szczoteczkami manualnymi. Jednak skuteczność czyszczenia zębów - w porównaniu ze szczoteczką elektryczną czy soniczną – będzie niższa.

Nieciekawy design

Szczoteczki wyglądają całkiem niepozornie. Jednymi urozmaiceniami, na jakie możemy liczyć, to różne warianty kolorystyczne włosia - czerń, żółć, błękit, czerwień. Niewielkie różnice mogą dotyczyć wyprofilowania rękojeści szczoteczki. Minimalizm i prostota mogą być i zaletą, i wadą. Kluczowe jest nastawienie kupującego oraz priorytety, którymi się kieruje.

Ślad węglowy na etapie produkcji

Taki ekologiczny produkt, a nie pozostaje bez wpływu na środowisko...Zarówno transport bambusa do Polski, jak i import szczoteczek produkowanych w fabrykach w pobliżu plantacji przyczynią się do powstania śladu węglowego. W przypadku wykorzystywania surowców niedostępnych w Polsce nie da się tego uniknąć.

Korzyści ze stosowania biodegradowalnych szczoteczek bambusowych nie da się jednak przecenić. Czy wiesz, że plastikowa szczoteczka rozkłada się aż 500 lat?! Jeśli więc dobro naszej planety leży Ci na sercu, wybór jej ekologicznej alternatywy jest oczywisty.

Bambusowe szczoteczki do zębów z wielu sklepów w jednym miejscu znajdziesz pod tym linkiem

Autor zespół Zieleo