Dziurawiec - ziele dla ciała i dla ducha

Bogactwo składników odżywczych zawartych w zielu dziurawca sprawia, że kuracje z jego udziałem przynoszą ulgę w wielu dolegliwościach. Sprawdź właściwości lecznicze dziurawca i zasady jego prawidłowego stosowania!

Dziurawiec zwyczajny – ziele pełne dobroci

Dziurawiec jest jednym z najbardziej znanych polskich ziół. Kwitnąca na żółto bylina porasta gęsto łąki, lasy i polany. Każdy wie, jak dziurawiec wygląda i pachnie, a pudełka z herbatką z jego suszu goszczą w wielu kuchennych szafkach i apteczkach. Nie bez powodu zresztą – roślina od wieków znana jest ze swojego dobroczynnego działania na wielu polach: w starożytności używano go nawet do wypędzania złych duchów!

Spójrzmy jednak na to, co o dziurawcu mówi nauka. Szeroki zakres zastosowania rośliny wynika z różnorodności zawartych w niej składników odżywczych. Najbardziej charakterystyczną dla dziurawca substancją jest hyperycyna. Związek ten blokuje rozkład serotoniny i reguluje jej poziom w organizmie, a więc wywiera pozytywny wpływ na nastrój i ogólną kondycję psychiczną. Wyciąg z dziurawca wykazuje właściwości antydepresyjne, picie naparu z suszu łagodzi stres i stany lękowe, pomaga także w zasypianiu.

Właściwości lecznicze dziurawca w schorzeniach wewnętrznych

Napar z dziurawca sprawdza się także przy schorzeniach żołądka i układu trawiennego. Kuracja przynosi ulgę w dolegliwościach takich, jak zmniejszone wydzielanie soków żołądkowych, podrażnienia błon wyścielających żołądek i jelita, wzdęcia, zgaga, stany zapalne dróg żółciowych i woreczka żółciowego.

Dzięki zawartości flawonoidów, w tym szczególnie hiperozydu, ziele dziurawca ma właściwości moczopędne. Działanie to wykorzystuje się stosując napar z suszu jako wsparcie leczenia kamicy nerkowej, dny moczanowej czy w celu usunięcia nadmiaru wody zatrzymanej w organizmie. Herbatka z dziurawca działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i wspomaga pracę wątroby, dlatego warto kończyć nią obfite, ciężkostrawne posiłki.

Ziele dziurawca dla zdrowej skóry

Właściwie prowadzona kuracja z zastosowaniem dziurawca przynosi widoczne efekty w leczeniu bielactwa. Ziele stosuje się tu zarówno wewnętrznie, w postaci wyciągu, jak i bezpośrednio na skórę: zmiany smaruje się olejem lub sokiem z dziurawca przed poddaniem ich naświetlaniom. Dzięki właściwościom antyseptycznym i ściągającym odwar z dziurawca znajduje zastosowanie w łagodzeniu skutków odmrożeń, oparzeń, służy do odkażania skóry dotkniętej trądzikiem czy ropniem.

Jak stosować dziurawiec?

Ziele dziurawca najczęściej stosuje się w postaci naparu, przygotowanego z proporcji 1 łyżka stołowa/1 torebka suszu na 1 szklankę wrzątku. Całość należy parzyć pod przykryciem przez ok. 10 minut, a następnie popijać w niewielkich porcjach (do ½ szklanki) 2-3 razy dziennie. W aptekach i sklepach zielarskich dostępne są także preparaty z dziurawca w postaci wyciągów lub tabletek.

Dziurawiec – przeciwwskazania

Zawarta w zielu dziurawca hiperycyna ma właściwości fotouczulające, dlatego w trakcie kuracji z jego użyciem należy unikać ostrego słońca; kontakt z promieniowaniem UV może skończyć się trwałymi przebarwieniami na skórze. Dziurawca nie można stosować także jednocześnie z kilkoma lekami, m.in. interferonem, indynawirem, niektórymi lekami antydepresyjnymi czy tabletkami antykoncepcyjnymi. Przed rozpoczęciem dłuższej kuracji dziurawcem bezwzględnie warto skonsultować się z lekarzem.

Sprawdź ofertę kosmetyków z dziurawcem na Zieleo!

Autor zespół Zieleo