Herbaciane cold brew – idealne na lato

Choć herbata najczęściej kojarzy nam się z napojem rozgrzewającym to warto pamiętać, że potrafi także wspaniale orzeźwiać w upalne dni. Przygotowana na zimno ma delikatny i ciekawy smak. Sprawdź, jak przygotować pyszne i zdrowe domowe ice tea!

Jak przyrządzić herbaciane cold brew?

Do parzenia na zimno nadają się wszystkie rodzaje herbat, choć najlepiej sprawdzają się białe i zielone - najważniejsze jednak jest, aby były to wysokiej jakości herbaty liściaste, a nie proszki zamknięte w papierowych czy plastikowych torebkach. 

Przygotowanie herbaty w ten sposób jest niezwykle proste – wystarczy zalać susz herbaciany zimną wodą, a następnie wstawić taką mieszankę do lodówki na kilka godzin (lub nawet na całą noc) – i gotowe! Następnie odcedzić fusy. Taki sposób przygotowywania nosi nazwę maceracji, a powstała mikstura to macerat - w odróżnieniu od naparu czy odwaru, które przygotowuje się z użyciem gorącej wody. Warto pamiętać, że przy zimnym parzeniu używamy więcej suszu, niż przy gorącym - optymalna jego ilość to dwie łyżki stołowe na litr wody.

WSKAZÓWKA: możesz najpierw zalać herbatę gorącą wodą i wypić napar na ciepło, a do przyrządzenia cold brew wykorzystać drugie parzenie. „Obudzona” w ten sposób herbata odda do wody więcej smaku, teiny i innych substancji.

Świetna baza do domowych lemoniad

Herbata spożywana bez żadnych dodatków jest zdecydowanie najszlachetniejszym napojem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć jej jako bazy do domowych lemoniad. Można śmiało dodawać do niej miód, soki z owoców, a nawet zioła – w zależności od upodobań.

Cold brew – wady i zalety

Herbata na zimno jest niezwykle orzeźwiająca i stanowi świetną alternatywę dla mocno słodzonych ice tea dostępnych w sklepach, które niestety z prawdziwą herbatą mrożoną oprócz nazwy nie mają nic wspólnego. Dodatkowo, przygotowując herbaty na zimno odkryjesz ich nowe oblicze i doszukasz się w naparach smaków, które nie są wyczuwalne przy parzeniu na gorąco. Przygotowanie napoju jest również banalnie proste i nie wymaga ani precyzji, ani odmierzania czasu - taka herbata nie jest w stanie się “przeparzyć”, co może nam się przydarzyć przy przygotowywaniu gorącego napoju. 

Z drugiej strony – podczas zimnego “parzenia” liście herbaciane uwalniają do naparu mniej teiny, antyoksydantów i garbników, co znacząco zmienia nie tylko smak, ale także obniża właściwości zdrowotne, jakie niesie ze sobą herbata. Warto spróbować, zwłaszcza w ciepłe dni!

Wysokiej jakości herbaty znajdziesz pod tym linkiem

15.05.2021
Autor zespół Zieleo