Idealny kubek kawy nie istnie...

A właśnie, że istnieje! Dla każdego z nas idealny kubek kawy kojarzy się z innym smakiem, zapachem i sposobem przygotowania, ale jedno jest pewne: przy tym całym spektrum gatunków, metod i rodzajów, każdy może znaleźć kubek kawy, który nazwie idealnym. Mamy nadzieję, że poniższy artykuł Ci w tym pomoże, dlatego zapraszamy do lektury.Co, zdaniem ekspertów, sprawia, że kawa jest doskonała?

Trzeba przyznać, że tak skomplikowane zagadnienie daje się łatwo wyjaśnić: Smak naparu bierze się z dwóch podstawowych rzeczy: gdzie i jak rośnie ziarno (terroir, jak w przypadku wina) oraz jak jest palone. W przypadku tego drugiego, nie ma ani dobrego ani złego poziomu, bo sprowadza się on do osobistego gustu. Zupełnie jak przy przygotowywaniu np. steków – niektórzy wolą krwiste, a inni dobrze wypieczone.

Ale co z samym procesem parzenia? Przy tak wielu metodach z pewnością istniały różnice w smaku finalnego napoju, które wykraczały poza ziarno. Jako, że wszyscy w Zieleo pijamy kawę i przygotowujemy ją różnymi metodami, postanowiliśmy przetestować kilka z nich i podzielić się uśrednioną opinią. Żeby porównanie nie zależało tylko od tego ‘kto ma większy sprzęt’, z rankingu wyłączyliśmy ekspresy ciśnieniowe, zostając przy metodach podróżnych, SOHO i ‘babcinych’. W ten sposób przeczytasz poniżej o aeropressie, dripperze, a także o french press i moce.

Aeropress

Zaskoczyło to niektórych z nas, ale to urządzenie, zaprojektowane przez profesora Uniwersytetu Stanforda, cieszy się kultową popularnością wśród niektórych entuzjastów kawy nie bez przyczyny – napój wyszedł wspaniały.

Sprzęt z pewnością nie wygląda wyszukanie - trochę niczym plastikowa pompka rowerowa. Zasada działania podobna do french press: po umieszczeniu papierowego filtra na dnie komory, wsypujemy kawę (mieloną w połowie między espresso a ekspresem przelewowym) i wlewamy gorącą wodę, mieszamy, a następnie używamy tłoczka, aby wypchnąć wodę przez fusy do filiżanki. Podczas gdy french press wymaga czterominutowego parzenia, ta metoda zabiera tylko 10 sekund przed ‘wyciśnięciem’.

Wyniki: AeroPress, podobnie jak ekspres przelewowy lub moka, przygotowuje tylko jedną/dwie filiżanki na raz, ale są to wspaniałe filiżanki. Kawa jest ciemna, gładkia i bogata, z bardzo małą goryczką. (Ponieważ parzenie odbywa się tak szybko, że nie ma czasu na wydobycie niepożądanych elementów smakowych). Aeropress jest szybki, łatwy do czyszczenia i można go używać praktycznie wszędzie - dlatego jest ulubionym sprzętem wśród miłośników biwakowania. Jedyną wadą, jaką widzimy, jest konieczność zakupu specjalistycznych filtrów. Choć, na tak dobrą kawę, warto.

Dripper

Niektórzy z nas są fanami przelewania, głównie dlatego, że to szybkie i łatwe. Jednak na myśl o papierowych filtrach doznaliśmy poczucia winy ekologicznej i jakiś czas temu przeszliśmy na filtry wielokrotnego użytku. Ten test przekonał nas jednak do ponownej zmiany i kompostowania filtrów, których używamy.

Postępując zgodnie ze wskazówkami profesjonalistów na youtube, włożyliśmy papierowy filtr do nalewaka i wlaliśmy do zwilżonego filtra wrzącą wodę, aby usunąć wszelki smak papieru. Następnie dodaliśmy kawę - 21 gramów średnio-drobnego mielenia, o konsystencji soli kuchennej. „Pierwsze wylewanie” w procesie polewania ma na celu „rozwinięcie” fusów, lub zwilżenie ich i uwolnienie ich smaków. Po tym dodaliśmy więcej wody w dłuższym, wirującym nalewaniu, a następnie mniejszymi szybkimi uderzeniami, aż kubek był pełny.

Wyniki: Jeśli ten proces wydaje się trochę na wyrost dla Twojej podstawowej, porannej filiżanki kawy, jesteśmy z Tobą. Ale w rzeczywistości nie jest to aż tak skomplikowane. Dripper jest powolny, robi tylko jedną filiżankę na raz, ale wraz z praktyką staje się prawie drugą naturą - a wyniki są niewiarygodne. W efekcie powstaje ciemny, gęsty płyn o bogatym, mocnym smaku.

French Press

Część naszej ekipy stosuje ten sprzęt do parzenia codziennie, więc nie mieliśmy problemów z przygotowaniem. Do dzbanka dodajemy 42 gramy kawy zmielonej do french press. Następnie wlaliśmy wodę, w temperaturze tuż poniżej wrzenia. Kawa parzyła się 4 minuty. Podczas moczenia zawirowaliśmy fusy w wodzie, co ma dawać lepszą ekstrakcję niż mieszanie. Następnie wcisnęliśmy tłok, aby uwięzić fusy na dnie, i nalaliśmy sobie po filiżaneczce.

Wyniki: Biorąc pod uwagę, że fusy w tej metodzie parzenia mają najdłuższy kontakt z wodą, spodziewać by się można, że będzie to najlepsza degustacja. Nie była, ale nie była też najgorsza. Kolor i aromat były jaśniejsze niż w dripperze i można było zobaczyć olejki z ziaren kawy. Smak był przyjemny, gładszy i zauważalnie mniej gorzki - ale brakowało mu też pewnej głębi i uderzenia.

Moka

Ten kultowy, mały, metalowy, dwupiętrowy, sześciokątny ekspres do kawy wykorzystuje ekstrakcję ciśnieniową - podobnie jak w przypadku ekspresów. Jest to klasyczna włoska metoda przygotowywania naszego ulubionego napoju.

Jest dużo szczegółów, o których powinniśmy pomyśleć. Podstawowym składnikiem jest woda, która, co nas zaskoczyło, powinna być tuż poniżej wrzenia, zanim zostanie nalana do moki. Kiedy woda się zagotuje, wytwarza parę, która zostaje wypchnięta do górnej komory przez leżący na niej koszyczek z fusami. Dowiedzieliśmy się również, że nie można kawy upychać zbyt ciasno, ponieważ może to zablokować wodę i spowodować zbyt duży wzrost ciśnienia. Odkryliśmy także, że można otrzymać lepszą kawę, jeśli parzy się przy otwartej pokrywie. Następnie, gdy tylko kawa zacznie wypływać z kominka, zdejmij mokę z ognia, zamknij pokrywkę i zawiń podstawę schłodzonym ręcznikiem lub zanurz ją pod chłodną wodą, aby zatrzymać proces ekstrakcji. Dzięki temu kawa nie będzie zbyt gorzka.

WYNIKI
To najbardziej klasyczna metoda przygotowywania kawy, jaka przychodzi nam do głowy. To też bardzo dobra filiżanka: kawa jest parująca, gęsta i ciemnobrązowa z mocnym, czystym aromatem. Łyk zapewnia kubkom smakowym klasyczny, mocny, lekko gorzki smak. Główny problem, jaki znaleźliśmy, polega na tym, że metalowy kubek filtrujący pozostawia osad, ale to chyba niewielka cena.

Mamy nadzieję, że ten subiektywny test pozwoli Ci, Czytelniku, na podjęcie świadomej decyzji. Bo co jest ważniejszego, niż poranna filiżanka, czarnej, parującej kawy?

Jesteś gotowy na swoją filiżankę kawy? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą partnerów Zieleo!

Autor zespół Zieleo