Jak naturalnie dbać o tatuaż?

Jeśli chcesz, aby tatuaż przez lata pięknie się prezentował i zdobił Twoje ciało, musisz odpowiednio go pielęgnować – nie tylko przez pierwszych kilka dni! Aby zachować piękny kształt i kolor wzoru przez długie lata, warto stosować się do kilku podstawowych zasad. Zobacz, jak dbać o tatuaż.

Pierwsze dni i tygodnie są kluczowe

Proces pielęgnacji rozpoczyna się już w studio, gdy zaraz po zakończeniu prac tatuator smaruje ranę odpowiednim preparatem i pokrywa ją opatrunkiem. Później już tylko od nas zależy, jak szybko tatuaż się zagoi i czy stanie się to bez ewentualnych komplikacji.

  • Przez pierwsze tygodnie bezwzględnie unikaj pływalni i saun, aby nie rozmaczać świeżej rany oraz nie dopuścić do wdania się w nią infekcji.

  • Delikatnie myj ranę zwykłą wodą z dodatkiem delikatnego, naturalnego mydła bez dodatku alkoholu, sztucznych barwników, zapachów syntetycznych itd. Świeży tatuaż najlepiej myć czystą, otwartą dłonią – gąbki i inne akcesoria mogą być siedliskiem bakterii, którymi łatwo zakazić otwartą ranę.

  • Regularnie smaruj tatuaż kremami i maściami wspomagającymi gojenie – najlepiej często, ale cienką warstwą, aby skóra wciąż mogła oddychać.

  • Chroń tatuaż przed zanieczyszczeniami takimi jak kurz, pył, czy włókna ubrań. (najpopularniejszą metodą jest owijanie go folią spożywczą).

  • W kontrolowanych i higienicznych warunkach jak najczęściej pozostawiaj tatuaż odsłonięty, aby zapewnić skórze możliwość oddychania.

Naturalne mydła doskonale nadają się do pielęgnacji tatuażu - sprawdź ofertę na Zieleo!

Najczęstsze problemy i dolegliwości przy świeżym tatuażu to:

  • Swędzenie, pieczenie, ból, opuchlizna

To całkowicie normalne, szczególnie w pierwszych dniach od wykonania. Swędzenie jest częścią naturalnego procesu gojenia, natomiast ból, opuchlizna i pieczenie to odpowiedź organizmu na podrażnienie skóry. Wszystkie objawy powinny powoli ustępować wraz z gojeniem się rany. Jeśli tak się nie dzieje, koniecznie skontaktuj się z tatuatorem lub dermatologiem.

W tym czasie w szczególności dbaj o higienę i nawilżanie wytatuowanego miejsca. Do pielęgnacji świetnie sprawdzą się maści i kremy zawierające wyciągi z konopi, które działają antyseptycznie, przeciwzapalnie, regenerująco i przeciwbólowo.

Maści i żele konopne z wielu sklepów - sprawdź ofertę na Zieleo!
  • Tatuaż „rozlewa się”

Tutaj także nie ma powodów do paniki. Zaraz po tatuowaniu z rany może wylewać się osocze, małe ilości krwi oraz tuszu – to wszystko miesza się w nieestetyczą maź, którą należy zmywać. Wraz z gojeniem się rany będzie jej coraz mniej.

  • Tatuaż łuszczy się, swędzi, pojawiają się drobne strupki

Łuszczenie najczęściej zaczyna się po około 10 dniach gojenia i trwa do momentu, aż nie złuszczy się cały martwy naskórek pokrywający ranę. W tym samym czasie mogą pojawić się również strupki, których pod żadnym pozorem nie wolno zdrapywać, na siłę złuszczać, ani zrywać - w ten sposób można usunąć część tuszu (i zniszczyć tatuaż) lub doprowadzić do infekcji.

W tym czasie dbaj szczególnie o nawilżenie wytatuowanego miejsca. Świetnie sprawdzą się kremy zawierające masło shea oraz oleje z migdałów, arganowy, konopny lub kokosowy.

Sprawdź ofertę kremów i balsamów z naturalnymi olejkami na Zieleo

Pamiętaj, że czas, w którym wytatuowane miejsce całkowicie się zagoi jest kwestią bardzo indywidualną – wpływa na to nie tylko jego wielkość i usytuowanie, ale także Twój wiek i rodzaj skóry. Większość odpowiednio pielęgnowanych tatuaży goi się w ciągu kilku tygodni.

Trwały i piękny tatuaż na lata

Pielęgnacja tatuażu nie powinna kończyć się wraz z dniem, w którym rana ostatecznie się zagoiła. Żeby zachować piękny kolor i dobrą kondycję wzoru na długie lata, warto stosować się do dwóch zasad:

  • Regularne i intensywne nawilżanie - skóra w miejscu tatuowania ma tendencje do wysychania. Możesz używać do tego dokładnie tych samych kosmetyków, co we wcześniejszej fazie pielęgnacji, ale także kremów czy balsamów, których używasz na co dzień. Ważne, aby robić to regularnie i pamiętać o miejscach, w których tatuaż się znajduje. Coraz popularniejsze robią się również specjalne kosmetyki do dbania o tatuaże.

  • Chroń wytatuowane miejsce przed słońcem zasłaniając go ubraniem lub smarując kremami z wysokim filtrem (najlepiej jeżeli będzie to 50 SPF). Promienie UV mają bowiem bardzo niekorzystny wpływ na tusz z którego wykonuje się tatuaże, powoduje jego blaknięcie i rozmywanie się.

Autor zespół Zieleo