Jak zostać trochę "bardziej" less waste - poradnik dla niechętnych

Z pewnością każdy z Was słyszał o idei zero waste, czy totalnego zredukowania ilości produkowanych przez siebie odpadów. Najbardziej zaangażowani wyznawcy chwalą się na youtube, że produkują zaledwie 1 litrowy pojemnik śmieci miesięcznie! Być może zainteresował Cię kiedyś ten temat, ale zniechęciłeś się, bo nie jesteś w stanie z dnia na dzień radykalnie zmienić swoich przyzwyczajeń? Spróbuj less waste! To mniej radykalna wersja ruchu zero waste, gdzie podejmuje się stopniowe działania, aby zmniejszyć ilości produkowanych odpadów i robić to na miarę naszych możliwości. Przy odrobinie dobrej woli i minimalnym wysiłku możemy wspólnie dbać o planetę, nawet, jeśli nie uda nam się całkowicie wyeliminować śmieci ze swojego życia.

Pij wodę z kranu

Zrezygnuj z napojów w plastikowych butelkach. Jeśli woda znajdzie się w Twoim kranie, to znaczy że jest zdatna do picia, bo przechodzi regularne badania. Może Ci nie smakować lub być za twarda i zostawiać brzydki osad na kubku z herbatą - wtedy zainwestuj w filtr do wody, który posłuży Ci przez długie lata. Możesz wybrać taki w formie dzbanka lub montowany bezpośrednio na kranie.

Noś butelkę na wodę

Jak już jesteśmy przy wodzie, to zaopatrz się w wielorazową butelkę. Nie musisz od razu kupować modnej, designerskiej butelki z indonezyjskiego bambusa za miliony monet, możesz wykorzystać zwykłą plastikową, którą już masz, a kiedy się zużyje - kupić szklaną lub metalową, najlepiej z materiałów z recyklingu. Jeśli nie lubisz pić zwykłej wody, przygotuj w domu dzbanek napoju na bazie herbatki owocowej lub ziół - taką naturalną “ice tea” ugasisz pragnienie znacznie skuteczniej niż gazowanym słodkim napojem.

Nie korzystaj z foliowych woreczków

Noś ze sobą torbę na zakupy i woreczki na owoce i warzywa. Kto z nas nie ma w domu kuli zwiniętych foliowych woreczków po zakupach w markecie? Płócienne torby na zakupy są już powszechnie używane, ale nadal w sklepach można pakować jabłka czy marchewki na wagę w jednorazowe foliowe woreczki - zamiast tego zaopatrz się w wielorazowe! Możesz je kupić, ale możesz też zrobić je samodzielnie ze starych firanek, których już nie używasz lub poprosić znajomą posiadaczkę maszyny do szycia o drobną przysługę.

Gotuj z głową

Staraj się robić zakupy na ryneczkach i targach, wybieraj produkty od lokalnych dostawców - skracasz w ten sposób drogę produktu do Twojego domu i minimalizujesz ślad węglowy oraz ilość opakowań. Może w Twojej okolicy jest sklep, gdzie można kupić kasze, fasole i inne produkty sypkie na wagę? Przekonaj się, że takie rozwiązanie jest tańsze niż tradycyjne opakowania! Jeśli gotujesz w domu, postaraj się robić zakupy z listą, planując wcześniej co ugotujesz - w ten sposób nie zmarnujesz produktów. Resztki ryżu z obiadu dodaj do sałatki albo zrób deser ryżowy, czerstwy chleb pokrój w kostkę, posyp ulubioną przyprawą i podpiecz w piekarniku - takie grzanki możesz przechowywać kilka tygodni w szczelnym pojemniku i dodać do zupy czy sałatki. Jeśli brakuje Ci inspiracji, zerknij w social media, znajdziesz tam mnóstwo grup z pomysłami.

Szampon w kostce

Wypróbuj szampon w kostce, zamiast tradycyjnego w butelce, następnym razem kup ekologiczne mydło w kartoniku zamiast żelu pod prysznic, a peeling w tubce z mikrogranulkami zastąp takim w szklanym lub metalowym słoiku, z dodatkiem mielonych pestek owoców. Twoja skóra Ci podziękuje, ponieważ ekologiczne kosmetyki zazwyczaj mają dużo lepsze, naturalne składy niż typowe drogeryjne, a przy tym wcale nie muszą być drogie! Może przekonasz się nawet do drewnianej szczoteczki do zębów?

Szampony w kostce z wielu sklepów w jednym miejscu znajdziesz pod tym linkiem

Zakręć kran

Zwróć uwagę na zużycie wody w domu - zakręć wodę przy myciu zębów, pralkę nastawiaj dopiero kiedy zbierzesz pełen bęben ubrań, zamień czasami kąpiel na prysznic. Ty nie zauważysz dużej różnicy, ale kąpiel w wannie to ok. 120 litrów wody, a 5-minutowy prysznic tylko 40 - w rozrachunku całego roku z pewnością zużyjesz dużo mniej, a zatem wyprodukujesz mniej ścieków! Dodatkowym bonusem będą mniejsze rachunki za wodę - twój portfel Ci podziękuje!

Segreguj śmieci

Segreguj śmieci! W wielu gminach to obowiązek, a worki i pojemniki są dostarczane do domów. Przeczytaj, jakie są zasady w Twojej okolicy, a jeśli nie masz opcji segregowania jakiegoś rodzaju, to rozejrzyj się za ogólnodostępnym pojemnikiem. Spacer raz w tygodniu z torbą papierów i kartonów pod pachą nic nie kosztuje!

Nie wyrzucaj!

W żadnym wypadku nie wyrzucaj tego co już masz! Szklane pojemniki na makaron czy kasze są zdecydowanie lepsze niż plastikowe, ale skoro masz już w szafce kuchennej zestaw plastikowych pudełek, to korzystaj z nich jak najdłużej! Nawet jeśli kusi Cię zmiana designu w kuchni na bardziej eko i trendy. Jeśli z czegoś nie korzystasz, sprzedaj na lokalnej grupie na facebooku, oddaj potrzebującym za darmo lub wystaw na aukcji charytatywnej jakiejś fundacji - w ten sposób Twoja nieużywana lampka nocna albo ten sweter kupiony pod wpływem impulsu, który od roku leży w szafie, sprawią komuś radość i pomogą na przykład nakarmić bezdomne koty czy króliki w schronisku.

Autor zespół Zieleo