Mydła naturalne i szampony w kostce – poznaj ich wady i zalety

Wierzysz w to, że ekologiczne działania zaczynają się już na etapie codziennych zakupów. To dlatego częściej zwracasz uwagę na skład kosmetyków, których używasz oraz na to, jak są pakowane i wytwarzane. Jeśli dążysz do konsumpcyjnego minimalizmu, z pewnością zastanawiałaś się nad naturalnymi kosmetykami myjącymi w kostce. Przyjrzyjmy się im bliżej! Sprawdźmy, czym różnią się od tych w standardowych opakowaniach. Czy zalety przewyższają wady?

EKO-logiczni

Produkty naturalne wytwarzane są z surowców pozyskiwanych wprost z natury. Okazuje się bowiem, że składy kosmetyków można ograniczyć do kilku pozycji, osiągając przy tym porównywalne efekty. Zwrot w stronę ekologii i coraz większa świadomość zakupowa konsumentów przyczyniły się do wzmożonego zainteresowania kosmetykami naturalnymi. Ich stosowanie nie jest już fanaberią. To jedyny logiczny wybór. Na szali stawiamy bowiem zdrowie i przyszłość naszej planety.

Chcesz ograniczyć ilość zużywanego plastiku w łazience? Wybróbuj naturalne mydła w ekologicznych opakowaniach dostępne na Zieleo!

Mydło naturalne: z czego się składa?

Mydła naturalne nie zawierają parabenów, sztucznych barwników, syntetycznych substancji zapachowych. W sytuacji, gdy “chemia” jest wszechobecna, a konserwanty stosowane w nadmiarze, aż trudno uwierzyć w istnienie tego typu środków myjących.

Składy ekologicznych mydeł to ledwie kilka pozycji: 4 lub 5 składników i ewentualnie dodatki w postaci olejków eterycznych oraz naturalnych barwników. W końcu nikt nie mydli Ci oczu - jesteś w stanie sprawdzić właściwości poszczególnych składników i pod tym kątem porównać kilka interesujących Cię produktów. Substancje pochodzenia naturalnego są przyjazne dla skóry, co znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych.

Przykładowe składniki szamponów w kostce: olej kokosowy, oliwa, olej rycynowy, olej ze słodkich migdałów, masło kakaowe, masło shea, ekstrakt ze skrzypu polnego, gliceryna, ekstrakt z pokrzywy, olejek eteryczny z drzewa herbacianego, olejek eteryczny z tymianku.

Przykładowe składniki mydła naturalnego: zmydlone oleje roślinne (olej kokosowy, oliwa, olej rycynowy, olej ze słodkich migdałów, masło kakaowe, masło shea), ekstrakt ze skrzypu polnego, gliceryna, ekstrakt z pokrzywy, olejek eteryczny z drzewa herbacianego, olejek eteryczny z tymianku.

Zalety naturalnych mydeł i szamponów w kostce

  • multifunkcjonalne

  • niezastąpione w podróży

  • bezpieczne dla skóry i środowiska

  • wydajne

Uniwersalne mydła do mycia ciała i włosów to must-have kosmetycznych minimalistów. Jeden produkt jest w stanie zastąpić nawet kilka kosmetyków: żel pod prysznic, mydło i szampon, a nawet peeling, jeśli dodatkowo zawiera np. pestki owoców.

Lubisz podróżować i nierzadko masz problem z dopięciem walizki, a potem… z ciuchami ubrudzonymi płynnymi kosmetykami? Ekologiczne kosmetyki w kostce to prawdziwe wybawienie. Zajmują mniej miejsca i możesz je wrzucić nawet do podręcznego bagażu.

Z jednej strony zachwycamy się naturalnym składem mydeł i szamponów w kostce. Warto jednak zwrócić też uwagę na opakowanie i minimalistyczny design. Najczęściej pakowane są w papierowe pudełeczka lub jednomateriałowe opakowania zbiorcze, które z łatwością można poddać recyklingowi.

Wady mydeł i szamponów w kostce

Czas spojrzeć na drugą stronę medalu. Te produkty muszą przecież mieć jakieś wady. Zebraliśmy dla Was kilka najczęstszych zastrzeżeń względem produktów myjących w kostce.

Mało się pienią i słabo pachną

To prawda - ciężko odciąć się od dotychczasowych doświadczeń. Pamiętaj jednak o tym, że to nie ilość piany czy mocny zapach przesądzają o skuteczności mydła czy szamponu. Mała ilość piany i subtelny zapach to znak, że Twoja skóra ma kontakt jedynie z naturalnymi i ekologicznymi składnikami.

Koniec też z mieszaniem się zapachu środków do mycia ciała i włosów z perfumami. Od teraz będzie Cię otaczać jedynie nuta zapachowa, którą pieczołowicie dobierałaś w drogerii.

Sprawdź na Zieleo inne naturalne produkty, które umilą Ci kąpiel!

Wysoka cena

To prawda, że mydła naturalne i szampony w kostce kosztują więcej niż tradycyjny, drogeryjny odpowiednik. Zużywają się jednak dużo wolniej. Dostajesz więc produkt wydajny, przyjazny dla środowiska i bezpieczny dla skóry, pakowany w biodegradowalne lub recyklingowalne opakowania.

Cenę w dużej mierze narzuca sposób produkcji - najczęściej produkty tego typu wytwarzają małe, lokalne manufaktury. Kupując nie napełniasz kieszeni dużych koncernów, lecz wspierasz małych przedsiębiorców. Ci produkują tradycyjnymi metodami, rzemieślniczo, co oznacza, że ich wyroby są wytwarzane ręcznie. Każdy produkt to małe dzieło sztuki, które musi leżakować do kilku tygodni, by stać się kosmetykiem.

Na kostce tworzy się dziwny biały nalot

Nie wygląda estetycznie, ale nie świadczy o utracie właściwości mydła lub słabiej jakości produktu. To tzw. popiół, czyli węglan sodu. Jego obecność na kostce wynika z dostępu powietrza w przebiegu reakcji zmydlania i świadczy o tym, że była wytwarzane ręcznie metodą na zimno. Nalot znika po pierwszym użyciu.

Co zrobić, by jak najdłużej cieszyć się zakupionym mydłem? Nie pozwól mu “pływać” w wodzie. Przechowuj je w mydelniczce z otworami lub siatce umożliwiającej odpływ wody.

Wróćmy do pierwszego zdania naszego artykułu. EKO-logiczne działania zaczynają się już na etapie codziennych zakupów. Zatem już wiesz, jaki powinien być Twój kolejny krok! ;)

Autor zespół Zieleo