Na co zwracać uwagę kupując kawę?

Jak wybrać idealną kawę dla siebie i na co zwrócić uwagę w trakcie zakupów? Sprawdź nasze wskazówki i ciesz się aromatycznym napojem wysokiej jakości!

Etykieta

Sięgając po kawę stojącą na sklepowej półce w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na etykietę. Powinna zawierać ona jak najwięcej szczegółów, takich jak pochodzenie ziarna, data palenia, szczep czy metoda obróbki – to właśnie na podstawie tych informacji jesteśmy w stanie ocenić, czy dana kawa trafia w nasz gust i w ogóle chcemy ją kupić. Jeśli takie dane nie są dostępne, może to oznaczać, że producent próbuje ukryć niską jakość produktu, a co za tym idzie – woli nie chwalić się detalami.

Pochodzenie

To, z jakiego regionu świata pochodzi kawa, ma duży wpływ na jej smak. Zazwyczaj przyjmuje się, że kawy o wysokiej kwasowości, zawierające nuty owocowe, uprawia się w centralnej Afryce, dlatego idealnym wyborem będą tu kawy pochodzące z np. z Etiopii, Rwandy czy Kenii. Osoby, które szukają w kawie nut czekoladowych i orzechowych powinny zwrócić się w kierunku Ameryki Środkowej i Południowej, wybierając ziarna pochodzące np. z Brazylii lub Gwatemali.

Palenie

Smak kawy w dużej mierze zależy od stopnia palenia ziaren. Amerykańskie stowarzyszenie NCA (National Coffee Association) wyróżnia cztery jego stopnie: jasne, średnie, średnio-ciemne oraz ciemne.

Palenie jasne to takie, podczas którego ziarna zostają jedynie delikatnie zbrązowione, a ich kolor zbliżony jest do koloru cynamonu. Tak wypalona kawa ma łagodny smak i zachowuje swoją naturalną kwasowość oraz lekko cytrusowy aromat.

Palenie średnie jest najpopularniejsze - smak kawy jest wtedy doskonale zrównoważony, ponieważ naturalna kwasowość zostaje osłabiona, a aromat wciąż jest dobrze wyczuwalny. W kawach wypalanych w ten sposób można także doszukać się lekkiego posmaku goryczki.

Palenie średnio-ciemne sprawia, że ziarna przybierają głęboki brązowy kolor. Ich kwasowość mocno spada, za to wyraźnie wyczuwalna zaczyna być goryczka. Aromat kawy jest mocny i ciężki, a skarmelizowane podczas wypalania ziaren cukry wprowadzają wyczuwalne nuty słodyczy.

Palenie bardzo ciemne (tak zwane pełne) można rozpoznać po bardzo ciemnych, niemal czarnych, błyszczących ziarnach. Dzięki niemu kawa nabiera wyraźnej goryczy, a naturalna kwasowość jest niemal całkowicie wyeliminowana. Ziarna bardzo mocno wypalane prawie całkowicie tracą swoje naturalne nuty smakowe, a w ich miejsce pojawiają się aromaty orzechowe i czekoladowe.

Cena

W przypadku kawy cena zazwyczaj odpowiada jej jakości – im tańsza, tym większe prawdopodobieństwo, że powstała z ziaren starych i uszkodzonych, dlatego kawy z najniższych półek cenowych polecane są osobom, którym nie zależy mocno na konkretnym smaku, a jedynie na samych aspektach pobudzających.

W widełkach około 50-100 zł za kilogram z powodzeniem znajdziemy już wysokiej jakości kawy o określonym pochodzeniu i aromacie – nie tylko na marketowych półkach, ale i w lokalnych palarniach. Warto zainteresować się szczególnie tymi drugimi, jeśli no co dzień odruchowo sięgamy po kawy dużych producentów, ponieważ bardzo często małe, lokalne palarnie mogą zaoferować w tej cenie produkty dużo wyższej jakości. Jest to próg cenowy, który pozwala wybrać kawę dobraną do naszych smaków i potrzeb. To także idealna półka cenowa dla osób, które lubią dodawać do kawy mleko, syropy, cukier i przyprawy, ponieważ są to kawy na tyle dobre, aby cieszyły nas smakiem i aromatem, a jednocześnie na tyle tanie, że będziemy żałować „zabicia” ich smaku gdy dorzucimy do kubka ulubione dodatki.

Najwyższa półka cenowa (powyżej 120 zł za kilogram) jest przeznaczona dla koneserów i pasjonatów. Warto pamiętać, że aby docenić smak takich kaw, należy mieć w domu odpowiedni sprzęt, wysokiej jakości wodę oraz umiejętność ich parzenia – w innym przypadku bardzo łatwo jest utracić ich wyjątkowość i zmarnować wydane pieniądze.

Ziarna

Niestety zazwyczaj jesteśmy w stanie ocenić wygląd ziaren dopiero po zakupie, ponieważ kawa powinna być przede wszystkim dobrze przechowywana (najlepiej w szczelnych pojemnikach bez dostępu światła). Jeśli jest inaczej - traci ona swoje właściwości.

Ziarna kawy nie powinny być zbyt ciemne – ich brązowy odcień powinien być dobrze widoczny (bardzo mocno palona kawa może oznaczać, że producent ukrywa jej niską jakość, która mogłaby być widoczna w postaci przebarwień lub tego, że ziarna pochodzą z różnych zbiorów i stanowią przypadkową mieszankę). Wszystkie ziarna powinny być również równo wypalone.

Ziarna nie mogą być również tłuste. Naturalne tłuszcze znajdujące się w kawie powinny pozostać w środku, ponieważ to właśnie one są nośnikiem aromatów. Jeśli wydostaną się na zewnątrz kawa będzie szybko wietrzeć i nie nacieszymy się jej smakiem. Staje się tak, gdy ziarna przejdą tz. drugi crack, czyli podczas obróbki nagromadzone w środku gazy, spowodują rozsadzenie ziaren i wypłynięcie owych tłuszczy. Kawa z tłustym nalotem jest również niemal gwarancją, że po zaparzeniu napój będzie gorzki i dymny.

Kawy wysokiej jakości z wielu sklepów w jednym miejscu znajdziesz pod tym linkiem

30.05.2021
Autor zespół Zieleo