Sole do kąpieli — uczta dla zmysłów

Gorąca kąpiel to sprawdzony sposób na relaks ciała i umysłu. Warto na nowo odkryć moc domowych rytuałów piękna i sięgnąć po sole do kąpieli, które są czymś więcej, niż pięknie pachnącymi kosmetykami. Nikt nie kwestionuje tego, że korzystnie wpływają na nasze samopoczucie i kondycję skóry, jednak coraz więcej mówi się także o ich zdrowotnych właściwościach. O czym warto wiedzieć, wybierając dodatki do kąpieli?

Sole kąpielowe: bogactwo składników mineralnych

Jak odnaleźć się w feerii kolorów i aromatów soli kąpielowych dostępnych na rynku? Wszystkie produkty tego typu bazują na kilku rodzajach soli, które następnie wzbogacane są ziołami, olejkami eterycznymi i barwnikami.

Właściwości soli i zawartość minerałów zależą od jej typu. Przyjrzyjmy się im bliżej!

Sól himalajska

Za najzdrowszą odmianę uznaje się różową sól himalajską. Wydobywa się ją w pakistańskich Górach Solnych, wypiętrzonych dzięki ruchom tektonicznym złóż powstałych po wyschnięciu prehistorycznego oceanu. Na cenę tego surowca ma wpływ sposób wydobycia. Od lat sól wydobywa się tam ręcznie! Sól himalajska ma właściwości detoksykujące, łagodzi podrażnienia skóry i zmiany trądzikowe, przynosi ulgę w bólach stawów.

Sól himalajska to istne bogactwo minerałów i pierwiastków. W 97,5% to chlorek sodu, pozostałe 2,5% stanowią śladowe ilości aż 84 minerałów i pierwiastków takich, jak wapń, potas, żelazo, magnez, siarka, a w mniejszej ilości: chrom, cynk, fluor, mangan, miedź i selen. Trzeba też dodać, że intensywność koloru różowego zależy od obecności żelaza.

Sól Epsom

Angielska sól Epsom nie zawiera chlorku sodu. To występujący w postaci kryształków siarczan magnezu. Doskonale nadaje się do kąpieli relaksacyjnych, działa rozluźniająco na mięśnie, łagodzi podrażnienia skóry i jej choroby, w tym łuszczycę, atopowe zapalenie skóry (AZS) i trądzik.

Sól z Morza Martwego

Działa detoksykująco i oczyszczająco. Poprawia kondycję skóry, wspiera leczenie nadmiernej suchości skóry i łuszczycy, pomaga w walce z cellulitem. Kąpiele z dodatkiem tej soli świetnie sprawdzają się jako terapia uzupełniająca w leczeniu zapalenia stawów i reumatyzmie. Pod względem chemicznym sól tę cechuje duża zawartość magnezu, siarczanów i potasu.

Sól z Guerande

To atlantycka sól morska wydobywana w tradycyjny sposób w solarniach we francuskiej gminie Guerande. “Solni żniwiarze” pozyskują ją z szaro-niebieskiej ziemi glinianej; za jej charakterystyczny szary kolor odpowiadają takie minerały jak wapń, potas, miedź, cynk, żelazo. Co ciekawe, zawiera bardzo małą ilość sodu.

Sól morska

Zawiera chlor, sód, magnez, wapń, potas i siarczany oraz – w zależności od miejsca wydobycia – także inne metale. To niekwestionowana królowa aromaterapeutycznych i relaksacyjnych kąpieli. Zarówno drobno- jak i gruboziarnista postać soli znajduje swoje zastosowanie w kosmetyce. Grube ziarna bardzo dobrze pochłaniają olejki eteryczne, pozwalając na opracowywanie zniewalających zmysły połączeń zapachowych. Kąpiel z solą morską to gwarancja miękkiej i lepiej ukrwionej skóry.

Sole do kąpieli — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Nie bez znaczenia jest finalny skład kosmetyku. Warto wiedzieć, że tanie sole do kąpieli bazują na sztucznych barwnikach i mogą dodatkowo zawierać substancje chemiczne, które będą wnikać do organizmu przez skórę. Tylko sole wykorzystujące siłę ziół oraz aromatów i barwników pochodzenia naturalnego są bezpieczne dla zdrowia i gwarantują uzyskanie pożądanych efektów.

Wierzymy, że to, co najlepsze, pochodzi z natury. Dlatego mamy dla Ciebie jedną radę: czytaj etykiety i analizuj skład produktów. Nasza wyszukiwarka pomoże Ci poznać te o dobrym, bezpiecznym i sprawdzonym składzie.

Zastanawiasz się, jakie nazwy powinny znaleźć się na liście składników soli do kąpieli? Grupa bezpiecznych składników to m.in.:

  • sól, czyli chlorek sodu: Sodium Chloride; sól morska lub inny typ soli z wymienionych w naszym artykule;

  • ekstrakty roślinne, np. Camellia Sinensis Extract;

  • naturalne olejki eteryczne, np. lawendowy: Organic Lavandula Essential Oil, jodłowy: Abies Sibirica Oil, eukaliptusowy: Eucaliptus Globulus Oil;

  • naturalne oleje roślinne, np. olej z pestek winogron: Vitis Vinifera Seed Oil;

  • płatki kwiatów, np. róży damasceńskiej: Rosa Damascena Flower;

  • Tocopherol (witamina E).

Rytuał kąpieli

Z kąpieli z dodatkiem soli warto uczynić cały rytuał. Zapewniamy, że po pewnym czasie będziesz się zastanawiać, jak wyglądało Twoje życie bez tych chwil relaksu. Na początek koniecznie wygospodaruj pół godziny w grafiku i przekonaj się, jak zbawienny wpływ będzie miało to na Twoje ciało i umysł. Dla lepszego efektu zadbaj o świece oraz nastrojową muzykę.

Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Ci udanych zakupów i przyjemnych kąpieli!

Sole do kąpieli wysokiej jakości z wielu sklepów w jednym miejscu znajdziesz pod tym linkiem

Autor zespół Zieleo