Waporyzator stacjonarny a przenośny - jaki wybrać?

Przymierzasz się do zakupu waporyzatora, ale nie wiesz, czy zdecydować się na moc urządzenia stacjonarnego, czy wygodę i uniwersalność wersji przenośnej? Poniższa krótka analiza powinna pomóc Ci w podjęciu decyzji!

Waporyzatory stacjonarne były pierwszym typem waporyzatorów elektronicznych - pojawiły się już w latach 90. Aby nagrzać takie urządzenie, wystarczy podłączyć je do gniazdka i postawić na stole. Jednakże w ciągu ostatnich 5 lat, waporyzatory przenośne stały się o wiele bardziej popularne, ponieważ są zasilane bateriami i można je łatwo zabrać ze sobą do kina, restauracji, na koncert czy wydarzenie sportowe. Wygoda tych drugich uczyniła waporyzatory jednym z najlepiej sprzedających się produktów elektroniki użytkowej w USA. Zarówno sprzęt stacjonarny, jak i przenośny, mają swoje zalety oraz wady i bardzo się od siebie różnią.

Czym jest waporyzator stacjonarny?

Waporyzator stacjonarny to urządzenie elektroniczne, które jest podłączane do gniazdka elektrycznego, a następnie używane jest do waporyzacji suszonymi ziołami. Większość ludzi korzysta z waporyzatorów stacjonarnych w domu, ponieważ nie da się ich łatwo przencić. Waporyzatory stacjonarne są zwykle sprzedawane w sklepach stacjonarnych i internetowych sklepach z e-papierosami, produktami konopnymi, zielarskimi itp. Ceny wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Czym jest waporyzator przenośny?

Waporyzator przenośny to urządzenie elektroniczne, które działa na baterie i może być używane do waporyzacji suszonymi ziołami, woskiem lub olejami. Niektórych substancji nie można waporyzować dowolnym przenośnym waporyzatorem – trzeba się zaopatrzyć w określony model, przystosowany do danego rodzaju produktu: jeśli chcesz waporyzować susz, musisz kupić waporyzator właśnie do tego; podobnie parowniki do oleju i e-liquidu. Istnieją tak zwane waporyzatory box-mode, które nadają się do kilku substancji, dlatego przed zakupem warto dokładnie przeczytać specyfikację.

Waporyzatory stacjonarne vs przenośne

Podczas gdy waporyzatory przenośne i stacjonarne do suszu mają pewne podobieństwa, wkłady do przenośnych waporyzatorów woskowych i olejowych różnią się znacznie od waporyzatorów stacjonarnych. Pierwsza kluczowa różnica polega na tym, że waporyzowana substancja jest inna - w przypadku waporyzatorów stacjonarnych (i przenośnych przystosowanych do tego produktu) suche zioła są zwykle mielone w młynku do ziół, a następnie umieszczane w komorze grzewczej. W przenośnych bardzo małą kulkę tłucznia lub wosku umieszcza się w komorze grzewczej wyposażonej w ceramiczny pręt lub kwarcową cewkę vape. Niektóre waporyzatory woskowe są wyposażone w podwójne cewki kwarcowe. Waporyzatory olejowe to zwykle prosty sprzęt ‘piórowy’, który jest wyposażony w baterię i wstępnie napełniony wkład olejowy lub e-liquid.

Wreszcie, wyraźną różnicą jest to, że przenośne waporyzatory mogą być dużo tańsze niż stacjonarne – te pierwsze mogą kosztować poniżej dwustu złotych, a te drugie aż do kilku tysięcy - zyskuje się za to na wydajności i wykorzystaniu substancji wsadowej.

Jaki waporyzator wybrać?

Odpowiedź jest prosta - dostosowany do naszych potrzeb. Na wybór wpływa kilka czynników, dlatego ostateczna decyzja uzależniona jest np. od planowanego sposobu konsumpcji i budżetu.

Waporyzatory z wielu sklepów w jednym miejscu znajdziesz pod tym linkiem

20.03.2021
Autor zespół Zieleo