Właściwości lecznicze krwawnika – nie tylko dla kobiet

Miłośnicy literatury dobrze znają go z „Mistrza i Małgorzaty” – podbicie płaszcza Piłata miało właśnie kolor krwawnika. Krwawnik od wieków jest stosowany w medycynie naturalnej i ludowej, a jego wielorakie zastosowanie jest naprawdę imponujące. Do dziś ta niepozorna i pospolita roślina cieszy się popularnością wśród zwolenników naturalnych metod leczenia i kosmetyki. Poznaj właściwości lecznicze krwawnika!

Krwawnik – na co pomaga?

Kuracje z użyciem krwawnika przynoszą ulgę w wielu dolegliwościach układu trawiennego: picie naparu z suszu łagodzi m.in. wzdęcia, nudności, bóle żołądka, reguluje pracę jelit, stymuluje wydzielanie żółci i soków żołądkowych. Ziele krwawnika wchodzi także w skład wielu kuracji ziołowych przeciwko pasożytom.

Napar z krwawnika stosowany zewnętrznie ma właściwości ściągające, odkażające i bakteriobójcze; stosowany w formie okładów lub przemywania na uszkodzoną skórę lub błony śluzowe przyspiesza ich gojenie. Nasiadówki z krwawnika wspomagają z kolei leczenie hemoroidów.

Przeciwkrwotoczne działanie krwawnika

Nazwa rośliny zapowiada jedno z jej głównych zastosowań: obecna w liściach i kwiatach krwawnika achilleina wykazuje działanie przeciwkrwotoczne, co sprawia, że roślinę często wykorzystuje się do hamowania zewnętrznych i wewnętrznych krwawień; szczególnie poleca się ją kobietom cierpiącym z powodu obfitych miesiączek.

Krwawnik – zastosowanie u kobiet

Krwawnik pospolity ma także właściwości rozkurczowe, dzięki czemu popijanie naparu z jego suszu lub zażywanie wyciągu w tabletkach może pomóc nie tylko w zahamowaniu krwawienia miesiączkowego, lecz również w złagodzeniu towarzyszącego im bólu. Warto jednak zaznaczyć, że popularny pogląd o możliwości przesunięcia daty miesiączki poprzez stosowanie krwawnika nie ma żadnego potwierdzenia w badaniach naukowych.

Ze względu na wysoką zawartość fitoestrogenów krwawnik polecany jest również kobietom w okresie menopauzy – stosowanie naparu lub wyciągu tej rośliny niweluje związane z nią dolegliwości i dyskomfort. Ziele wykazuje także skuteczność w leczeniu torbieli jajników.

Krwawnik w kosmetyce

Związki azulenowe zawarte w zielu krwawnika łagodzą podrażnienia i koją stany zapalne, natomiast ściągające garbniki odświeżają skórę i regulują wydzielanie sebum. Właściwości te czynią krwawnik częstym składnikiem kosmetyków przeznaczonych dla cer tłustych, trądzikowych, z niedoskonałościami. Delikatne toniki i hydrolaty sprawdzają się również w pielęgnacji cer wrażliwych i naczynkowych.

Obok produktów drogeryjnych można stosować również samodzielnie przygotowane maseczki z suszu krwawnika i gorącej wody, wymieszanych w proporcjach pozwalających na uzyskanie gęstej pasty. Papkę należy nałożyć na twarz i pozostawić przez 10-15 minut, a następnie zmyć letnią wodą. Kosmetyczny olejek z krwawnika polecany jest ponadto do cer dojrzałych – preparat działa przeciwstarzeniowo, napina i wygładza skórę z pierwszymi zmarszczkami.

Naturalne produkty z krwawnikiem znajdziesz na Zieleo - kliknij i sprawdź!

Autor zespół Zieleo