Dlaczego pszczoły są dla nas ważne?

Chociaż słynne zdanie przypisywane powszechnie Albertowi Einsteinowi, że jeśli wyginą pszczoły, to gatunkowi ludzkiemu zostaną 4 lata życia, nigdy nie zostało przez genialnego naukowca wypowiedziane, to jest w nim sporo prawdy. Dlaczego pszczoły są tak ważne dla ludzi, środowiska i wymagają ochrony? Dowiedz się więcej z naszego artykułu!

Pszczoły i ich rola w ekosystemie

Czy wiesz, że według szacunków FAO (Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ), spośród 100 gatunków roślin uprawnych, które zapewniają 90% żywności na świecie, aż 71 jest zapylanych przez pszczoły? W samej Europie ponad 4000 odmian warzyw wymaga zapylania przez pszczoły lub inne owady, nie wspominając o drzewach i krzewach owocowych. Gdyby owady zapylające wyginęły, oznaczałoby to dla nas nie tylko katastrofę ekologiczną, ale również załamanie światowego rynku żywności. Ręczne zapylanie, stosowane m.in. w Chinach, gdzie przez zanieczyszczenie środowiska populacja zapylaczy uległa drastycznemu zmniejszeniu jest trudne, drogie i znacznie mniej efektywne niż w naturalny sposób. Szacuje się, że rynkowa wartość pracy, jaką wykonują pszczoły, wynosi około 265 mln euro rocznie - tyle musielibyśmy wydawać, aby uzyskać podobne efekty, co przy współpracy z pożytecznymi owadami. Łatwo zatem wyobrazić sobie, jak wzrosłyby wtedy ceny żywności...

Dlaczego pszczoły giną?

Światowa populacja pszczół w ostatnich latach stale się zmniejsza. Największym winowajcą są tu środki ochrony roślin stosowane powszechnie w rolnictwie. Chronią one rośliny przed szkodnikami i chorobami, ale niestety przy okazji zatruwają pszczoły i powodują śmierć tysięcy owadów w ulach. Unia Europejska w 2018 roku zakazała stosowania takich szkodliwych substancji, ale na świecie brakuje nadal jednoznacznych regulacji. Problemem są też uprawy monokulturowe, czy obsiewanie ogromnych obszarów jednym gatunkiem rośliny. Pszczoły zbierają nektar i pyłek przez cały sezon wiosenno-letni, a na przykład taki rzepak, uprawiany na tysiącach hektarów kwitnie tylko przez kilka tygodni - w efekcie pszczoły nie mają co jeść przez pozostałe miesiące i w poszukiwaniu pokarmu muszą pokonywać wielkie odległości, co negatywnie wpływa na całą populację.

Jak pomóc pszczołom?

Wiele organizacji ekologicznych aktywnie stara się działać na rzecz ochrony tych sympatycznych owadów. Każdy z nas może wspomóc takie działania wpłacając pieniądze lub na przykład adoptując wirtualnie kilka pszczółek w ramach akcji Greenpeace o nazwie Adoptuj Pszczołę: https://adoptujpszczole.pl/ . Można też zaangażować się w sadzenie przyjaznych pszczołom roślin w akcji Pomagamy Pszczołom https://www.pomagamypszczolom.pl/ , a nawet zgłosić całą swoją gminę do programu. Możemy również działać na własną rękę:

  • posadzić w ogródku, czy na balkonie rośliny miododajne - w sklepach ogrodniczych można kupić gotowe mieszanki nasion i zamiast jednolitego trawnika, stworzyć przed domem piękną łąkę kwietną, która będzie kwitła i cieszyła nasze oczy i nos przez cały sezon

  • postawić domek dla owadów na tarasie, w ogródku czy nawet na osiedlowym skwerku - gotowe domki można kupić w sklepach ogrodniczych i budowlanych, ale można je również zrobić samemu.

  • zorganizować dla owadów poidełko, czyli płaski talerz z wodą z kilkoma kamyczkami, na których spragnione owady mogą przysiąść i napić się w upalny dzień

  • nie stosować sztucznych nawozów i środków ochrony roślin oraz nie wypalać traw

Zieleo pomaga pszczołom

Zieleo.pl również pomaga pszczołom, m.in. uczestnicząc w Wielkim Dniu Pszczoły, który w tym roku odbędzie się 8 sierpnia na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Warto wiedzieć, że PNGS od lat wdraża na swoim terenie program przywracania dzikich odmian pszczół, zdolnych przeżyć w warunkach górskich, gdzie zimy są długie i mroźne, a lato chłodne - zwłaszcza w nocy. Okres wegetacji roślin jest krótszy niż na nizinach, więc owadom trudniej jest zebrać odpowiednią ilość zapasów i przetrwać zimę. Pracownicy Parku budują drewniane barcie, osadzają w nich pszczele rodziny, dbają o łąki, na których pszczoły mogą znaleźć miododajne rośliny, a także prowadzą działania edukacyjne i szkolenia. Jeśli wybierasz się w Góry Stołowe lub okolice, to zapraszamy - razem z nami pomagaj ratować te pożyteczne owady!

Szczegóły Wielkiego Dnia Pszczół w Parku Narodowym Gór Stołowych - kliknij!

Nie tylko miód

Pracowite pszczółki zapewniają nam nie tylko słodki miód, ale również inne wartościowe produkty. Propolis wytwarzany jest z żywic i wosków roślinnych, ma działanie antybiotyczne i pomaga w leczeniu schorzeń skóry, przeziębień czy wzmacnianiu odporności. Najczęściej podaje się go w formie alkoholowej nalewki, ale można również spotkać kosmetyki z jego zawartością. Wosk pszczeli, z którego przez wieki produkowano pięknie pachnące świece, dziś stosuje się w produkcji naturalnych kosmetyków. Nawilża skórę, przeciwdziała starzeniu, ma działanie przeciwzapalne i pomaga w różnych problemach dermatologicznych. Sam miód również jest cenionym składnikiem kosmetyków - kremy z jego zawartością fantastycznie odżywiają i nawilżają cerę oraz przywracają jej naturalne ph. Natomiast szampony i odżywki z miodem pomagają zadbać o suche i zniszczone włosy dzięki zawartości naturalnych protein.

Zanim kupisz miód lub kosmetyki z jego dodatkiem, sprawdź czy pochodzą z ekologicznych pasiek. Zagwarantuje Ci to, że nie będą zawierać szkodliwych substancji, takich jak metale ciężkie czy pozostałości pestycydów.

Sprawdź ofertę naturalnych miodów oraz kosmetyków z miodem na Zieleo!

Autor zespół Zieleo